Microsoft’un GitHub Kod Paylaşımı Hizmetini Satın Aldığını Bildirildi

İşte haftanın en büyük haberleri: Microsoft’un GitHub’u satın aldığı ve pazartesiden kısa bir süre sonra milyarlarca dolar değerinde bir anlaşma açıklayabileceği bildirildi.

Gitmeyenler için, GitHub, geliştiricilerin, Linux kurucusu Linus Torvalds tarafından 2005 yılında icat edilen popüler Git kaynak yönetim sistemini kullanarak buluttaki projelerini, belgelerini ve kodlarını barındırmasını sağlayan popüler bir kod deposu barındırma hizmetidir.

GitHub, Apple, Amazon, Google, Facebook ve IBM gibi birçok teknoloji geliştiricisi ve büyük teknoloji şirketi tarafından şirket kodlarını saklamak ve yazılım üzerinde özel olarak işbirliği yapmak için kullanılır, ancak Microsoft web barındırma hizmetine en çok katkıda bulunanlardan biridir.

Microsoft, açık kaynaklı lisanslar altındaki web sitesine PowerShell , .NET çerçevesi ve Microsoft Edge JavaScript motoru da dahil olmak üzere en önemli projelerini yükledi . Microsoft ayrıca Ubuntu’yu Windows 10’a getirmek için Canonical ile ortaklık kurdu .
Konuya aşina olan kaynaklara atıfta bulunan Bloomberg , GitHub’un Microsoft’a satmayı tercih ettiğini çünkü şirketin açık kaynak teknolojisini benimsemesi için Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın performans ve liderliğinden etkilendiğini bildirdi .

Karar, geliştiriciler ve açık kaynak topluluğu arasında korku uyandırdı, bazı Twitter kullanıcıları GitHub ve açık kaynaklı yazılımların ölümünü ilan etti ve birçoğu BitBucket veya GitLab gibi rakip hizmetlere geçiş yapmayı düşünüyor.

Endişe tamamen rasyonel ve anlaşılabilir. Şirketin CEO ve para sıkıntısı olmamasına rağmen, Github yazılım geliştirme ekosisteminde ayrıcalıklı bir konuma sahiptir ve kritik bir rol oynar.

GitHub hiç şüphesiz, açık kaynak dünyasının bir merkezidir ve Mart 2018’den itibaren sitede barındırılan 80 milyon kod havuzuna sahiptir. Öte yandan Microsoft, bir zamanlar açık kaynak kodlu yazılım geliştirmeye, eski CEO Steve Ballmer, Linux’u “kanser” olarak tanımlar.

Ancak Nadella şirketi, Windows işletim sistemindeki tam bağımlılıktan Linux’ta daha fazla şirket içi geliştirmeye taşıdı. Microsoft, Linux için Windows Alt Sistemi aracılığıyla Linux’a Windows’a bile getirdi .

Microsoft’un bugüne kadarki en büyük edinimi , 2015 yılında 26 milyar dolara ulaşan iş odaklı profesyonel sosyal iletişim ağıydı. Artık pek çok kişi, LinkedIn’deki devasa yatırımın Microsoft’a ödeme yapmaya başlayacağından endişe ediyor.

Hem LinkedIn hem de GitHub ile Microsoft, LinkedIn’yi genişletip güçlendirecek bir konumda. Ayrıca, satın alma Microsoft’a zengin veri ve milyonlarca yazılım geliştiricisine erişim sağlayacaktır.

GitHub, web’de barındırma hizmeti için ne kadar Microsoft ödemesi yapılmadığı henüz bilinmese de 2015’te 2 milyar dolar olarak belirlendi.

Ne Microsoft ne de GitHub satın alma anlaşması hakkında yorumda bulunmadı.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s